Cajun'i keel

Prantsuse keele levik Louisianas. Kollasega märgitud kihelkondades kõneleb kodus prantsuse või cajun'i keelt 4–10% elanikest, oranžides kihelkondades 10–15%, punastes 15–20% ja pruunides 20–30%.
"Bienvenue en Louisiane" - tervitussilt Louisiana osariigi piiril.

Cajun'i keel (inglise keeles Cajun French ['keidžn] või Louisiana Regional French[1], prantsuse keeles français cadien või français cajun), on prantsuse keele vorm, mida kõneldakse USA-s, Louisiana osariigis, eelkõige selle lõuna- ja edelaosas.[2]

Varem on Louisianas kõneldud ka teisi Louisiana prantsuse keele murdeid, näiteks koloniaalprantsuse keelt, kuid nüüdseks on need sulandunud cajun'i murrakutesse.[3] Siiski püsib märgatav kogukond Louisiana kreoole (valget, afroameerika ja indiaani päritolu), kes kõnelevad Louisiana kreoolkeelt. Seda keelt kõneldakse muuhulgas Avoyellesi, Iberia, Pointe Coupée, St. Martini, St. Landry, St. Mary, St. Tammany, Terrebonne'i, Plaqueminesi ja teistes kihelkondades, mis jäävad Orleansi kihelkonnast lõunasse.

Cajun'i keel erineb Louisiana kreoolkeelest.[3] See pärineb peaaegu täielikult Acadia prantsuse keelest, mida kõneldi Prantsusmaa koloonias Acadias (see asus tänapäeva Kanada Atlandi-äärseis provintsides ja USA Maine'i osariigis) 18. sajandi keskel, mil Briti võimud sealsed prantslased kolooniast välja saatsid. Hulk olulist kultuurilist sõnavara on lisandunud siiski ka hispaania, saksa, portugali ja haiiti kreoolkeelest.[4]

  1. Language Labels (French in Louisiana), Tulane University.
  2. "romaani keeled" LINGUA (vaadatud 13. detsembril 2012)
  3. 3,0 3,1 "Iberia$Content/Cajun+French+Definition?OpenDocument". Originaali arhiivikoopia seisuga 17. märts 2012. Vaadatud 13. detsembril 2012.
  4. Nadeau, Jean-Benoît, and Julie Barlow. The Story of French. New York: St. Martin's Griffin, 2006

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search